Načítam…

21 miliónov mincí (ZEC)

 
Krypto minca Zcash používa špeciálny kryptografický protokol, ktorý chráni odosielateľa, prijímateľa ale aj sumu, ktorá je posielaná. Týmto protokolom je zk-SNARKs (zero-knowledge succinct non-interactive arguments of knowledge). Práve tento protokol umožňuje Zcashu, aby bol anonymný. Ale ako? Zero knowledge proofs (voľný preklad – Dôkazy bez vedomostí/Dôkazy s nulovou znalosťou) je pomerne nová sféra v kryptografií, ktorá sa však Zcashu veľmi osvedčila. Zero knowledge proofs totiž umožnuje potvrdiť, alebo vyvrátiť vedomosti o určitých faktoch z informácií, ktoré sú ukryté. Tie však ostanú ukryté a preto je prevod anonymný.

Pri Zcash transakcií tak odosielateľ poskytne reťazec- zero knowledge proof- spolu so zašifrovanými dátami. Tento reťazec by však odosielateľ nebol schopný vygenerovať a zašifrovať, keby nevlastnil množstvo Zcashu, ktoré sa snaží odoslať. Rovnako sa v tomto reťazci nachádza aj nullifier („nulovač“), ktorý označí tokeny ako minuté a tak nebude možné, aby ich odosielateľ použil znovu. Vďaka tomu nemusia byť informácie zverejnené a preto je aj anonymita odosielateľa v bezpečí.
 

 
Jedna z najväčších inovácií, ktoré Zcash poskytol. Ten totiž nezačal ako ICO alebo pre-mining. Zcash začal s malou uzavretou skupinou investorov, ktorí prispeli takmer 1 miliónom dolárov na rozvoj produktu. Skupina týchto investorov medzi ktorými sú napríklad Roger Ver alebo Barry Silbert, obdrží počas 4 rokov 10% zo všetkých vyťažených mincí. A presne to je Founders´ Reward. Predstavuje teda pomyselnú daň z ťažby pre ťažiarov. Rovnako sa však nepriamo stará o rozvoj tejto meny. Pýtate sa prečo? Uzavretá skupina investorov, ktorí investovali do Zcashu na začiatku, totiž budú chcieť zaručiť rozvoj tejto kryptomeny. Je to tak preto, lebo ak by Zcash nenapredoval, tak by nikto nemal dôvod ho ťažiť a preto by pôvodní investori nedostali toľko, koľko by si priali. Zcash má jeden z najvyváženejších tímov na trhu. Výborne totiž prepojil vývojárov, vedcov a technikov. Zooko Willox, ako zakladateľ sám ponúka takmer 20 rokov skúseností v kryptografií a decentralizovaných systémoch. Rovnako sa nachádzal vo viacerých start-upoch a založil aj Least Authority, spoločnosť, ktorá práve spojila sily s Zcashom. Tím Zcashu sa ale skladá z viacerých renomovaných profesorov IT, inžinierov a technikov.
 
Ťažba – tak ako napríklad Ethereum, aj Zcash je jedna z najpopulárnejších kryptomien na ťažbu. Dokonca je jednou z najviac zarábajúcich. Ako proof-of-work, Zcash používa Equihash algoritmus. Rovnako ako Bitcoin má 21 miliónov mincí. Tie by sa mali doťažiť niekedy okolo roku 2032. Podobné je aj pripisovanie odmien za ťažbu, ktoré sa každé 4 roky halvuje (delí na polovicu).

Zdroj: kryptomagazin.sk