Americké trhy naznačujú príchod ďalšej krízy …

Americké trhy naznačujú príchod ďalšej krízy …

Od konca poslednej krízy neprešlo ani 10 rokov a už sa hovorí o ďalšej. Čím ďalej, tým viac ľudí otvorene hovorí o vysokej pravdepodobnosti vypuknutia krízy do menej ako 3 rokov. Dôvodov k jej vypuknutiu pritom pribúda stále viac a viac, najmä v Amerike. Na prvý pohľad sa môže zdať všetko inak, keďže bohatstvo amerických domácností prvýkrát v histórii prekonalo hodnotu 100 biliónov dolárov. To znie ako veľmi pozitívna správa. Avšak, ak sa na ňu pozrieme podrobnejšie, zistíme, že nie je všetko také ružové, ako sa zdá. Veľa analytikov sa zhoduje na tom, že taký obrovský rast v bohatstve amerických domácnosti môže byť kritický a môže priniesť krízu. Problémom totižto je, že ľudia nebohatnú vďaka rastu ich príjmov (ktoré aktuálne stagnujú), ale vďaka výraznému rastu iných aktív ako napríklad akcií alebo dlhopisov.

Russ Mould, šéf investičnej divízie AJ Bell, sa v rozhovore pre Business Insider vyjadril na túto tému nasledovne: „Celkové bohatstvo domácnosti nemôže oproti príjmom takto výrazne rásť. Aktíva rastú naozaj rýchlo a keďže musí nastať korekcia ich ceny, je pravdepodobné, že sa stane to, čo sa stalo v rokoch 2000 alebo 2007.“ Podľa Moulda zažíva trh s akciami v Amerike jeden z najvýraznejších rastov v histórii. Rovnako aj trh s nehnuteľnosťami rastie výraznejšie ako doteraz, čím sa nepriamo navyšuje bohatstvo amerických domácnosti. Keďže však nejde o stabilný a najmä udržateľný rast, aký by priniesol napríklad rast príjmov, Mould si myslí, že sa môže zopakovať situácia z roku 2007. „Rozdiel v bohatstve domácnosti je zapríčinený najmä rastom hodnoty aktív, avšak nehovoríme iba o klasických aktívach ako dlhopisy a akcie, ale o úplne všetkom od starodávnych áut a veteránov až po extrémne vzácne bejzbalové kartičky. Práve toto je veľkým varovným prstom, že ďalšia globálna kríza môže byť za rohom.“ Mould však v takýchto tvrdeniach nie je sám. Podporil ho aj známy ekonóm a profesor na Stern School Nouriel Roubini. Ten si myslí, že najbližšia kríza príde už do roku 2020. Svoje tvrdenia zakladá na správaní sa trhov a domácnosti v minulom roku, ktoré podľa jeho slov pripomína správanie podobné bubline. Roubini však nevedel s istotou povedať, či pôjde iba o malú korekciu, alebo naozaj o celosvetovú globálnu krízu.

Bitcoin ako držiteľ hodnoty pre generáciu Millenials? Rovnako ako zlato, tak aj Bitcoin je často považovaný nie za platobný prostriedok, ale za držiteľa hodnoty. Samotný Bitcoin pritom nie je závislý od akýchkoľvek finančných trhov a preto sa hýbe úplne odlišne ako tradičné aktíva. To je jedným z dôvodov, prečo by mohol Bitcoin slúžiť ako pomerne dobrý držiteľ hodnoty. A to najmä pre mladé generácie. Millenials, o ktorých často píšeme najmä v spojení s budúcnosťou a využívaním kryptomien, by mohli aj počas krízy (ak naozaj nastane v najbližších rokoch) hrať kľúčovú rolu pre Bitcoin. Práve táto generácia ľudí môže totižto hľadať možnosti, kam svoje financie počas krízy investovať. Ako je všeobecne známe, Bitcoin je medzi Millenials veľmi obľúbený. Iba v Amerike o Bitcoine počulo až 80 % Millenials, pričom väčšina Bitcoin buď vlastní, alebo ho plánuje kúpiť. Ak by preto počas krízy chceli Millenials držiteľa hodnoty, BTC sa môže javiť ako výborná možnosť.

Všetky tieto „priveľmi optimistické“ predpoklady však treba ešte krotiť, pretože nič nie je isté. Uvedomuje si to napríklad aj Matt Hougan, viceprezident pre výskum a rozvoj spoločnosti Bitwise Asset Management, ktorý tvrdí nasledovné: „Je rozdiel medzi inverznou koreláciou a žiadnou koreláciou. Tu nie je žiadna korelácia a preto nemôžeme s určitosťou hovoriť, že ak finančné trhy klesnú na cene, tak kryptomeny porastú. Celkovo si myslíme, že rast a pokles kryptomien poháňajú úplne iné faktory ako finančné trhy.“

Finančný kolaps, kríza, korekcia, volajte to akokoľvek chcete, nás pravdepodobne neminie. Nehovoríme, že príde do roku 2020, ako tvrdí Nouriel Roubini, ale dá sa predpokladať, že v najbližších rokoch príde. A práve vtedy bude ten najlepší čas na sledovanie toho, ako sa Bitcoin s danou situáciou popasuje. Či na hodnote narastie, alebo naopak stratí, nevie teraz nikto. Isté je to, že Millenials budú počas danej krízy pravdepodobne najzávažnejším faktorom rozhodujúcim o raste/poklese hodnoty BTC.

Zdroj: kryptomagazin.sk