Decentraland – čo sa stane, keď skombinujete virtuálnu realitu a blockchain ..?

Decentraland – čo sa stane, keď skombinujete virtuálnu realitu a blockchain ..?

Technológia blockchain nemusí slúžiť len na nakupovanie Bitcoinov. Virtuálny priestor s názvom Decentraland umožňuje nakupovať virtuálne pozemky cez kryptomeny. Možno sa pýtate, prečo by ste mali kupovať virtuálne pozemky, ešte k tomu aj v kryptomenách? Dôvodom môže byť, že pozemky s postavenými stavbami môžete predávať ostatným hráčom. Na rozdiel od ostatných virtuálnych priestorov, Decentraland používa blockchain decentralizáciu systému. To znamená, že väčšinovú kontrolu nad svetom budú mať hráči a používatelia, nie vývojári.

Vo virtuálnom svete si budete môcť vytvoriť susedstvá či mestá, v ktorých sa môžete stretávať s online komunitou. Podobných internetových projektov existovala celá rada, spomenieme napríklad PlayStation Home, ktorý bol pred pár rokmi zrušený. Nikdy však nebol decentralizovaný a nedalo sa v ňom platiť kryptomenami. Pri klasických centralizovane ovládaných hrách môže firma vytvoriť kedykoľvek viac hernej meny alebo dokonca vymazať používateľa. V Decentraland by k takémuto niečomu dochádzať nemalo.

Projekt tohto virtuálneho sveta si na seba našetril už v priebehu tohto roku pomocou tzv. ICO, čiže počiatočnej ponuky kryptomeny. Viac ako 4 000 záujemcov investovalo 25 000 000 dolárov pri kúpe kryptomeny MANA token

Používatelia Decentralandu môžu pomocou editoru vytvárať prostredia už začiatkom roku 2018, kedy sa má spustiť web klient pre hru. Keďže jednotlivé parcely sú limitované, ich hodnota porastie, to znamená, že vlastníci môžu na neskoršom predaji zarobiť. Forma zárobku tiež môže byť využitie reklamy na pozemku pre firmu, tak ako to funguje v skutočnom živote. Jednou z výziev Decentralandu môže byť problém s nakupovaním a predávaním, keďže jednotlivé burzy zažívajú posledné dni nápor nový používateľov, čo má za následok ich padanie. Zároveň je potrebné vyriešiť problém s kontrolou nevhodného obsahu. Keďže sa jedná o decentralizovanú platformu, nevhodný obsah nemá byť regulovaní kým. Vývojári sa navyše vyjadrili, že odstraňovať ho nemôžu. Ľudia si sami môžu zvoliť v obsahových filtroch, aký obsah sa im bude zobrazovať a aký nie. Uvidíme, ako bude takýto prístup fungovať v praxi.

Zdroj: techbox.dennikn.sk