Ethereum má najaktívnejšiu vývojársku komunitu …

Ethereum má najaktívnejšiu vývojársku komunitu …

Josef Lubin, jeden zo spoluzakladateľov projektu Ethereum, sa nedávno objavil na Bloomberg Markets kde diskutoval o rôznych témach týkajúcich sa Etherea, Bitcoinu, blockchain technológií a ICOs – Initial Coin Offerings. Josefa Lubina spovedali dve známe moderátorky Bloomberg TV, Julie Chatterley a Scarlet Fu. Lubin začal predostretím rozdielov medzi Bitcoinom a Ethereom a vysvetlil, ako tieto dve kryptomeny môžu koexistovať či spolupracovať v dlhodobom horizonte.
Lubin vysvetlil, že komunita podieľajúca sa na vývoji samotnej Ethereum siete vidí Bitcoin ako len jednu aplikáciu blockchain technológie. Bitcoin slúži predovšetkým ako mena a uchovávateľ hodnoty. Poznamenal, že Ethereum komunita je oveľa viac nadšená ostatnými aplikáciami vrátane vzniku inovatívnych decentralizovaných aplikácií, ktoré boli spustené na platforme Ethereum. Spomeňme si napríklad na kryptomačiatka. Pre niekoho možno blbosť, ale táto aplikácia bola prvou reálnou skúškou toho, či je Ethereum sieť pripravená na ostrú prevádzku aplikácií s veľkým počtom používateľov. Ak si pamätáte, celá sieť bola dosť dlho zahltená transakciami práve z tejto mačiatkovskej aplikácie.

„Náš svet je veľmi vzrušujúci. Nie sme obrovskými zástancami Bitcoinu ako kryptomeny. Sme radi, že je to úspešná a prelomová technológia. Bitcoin je naozaj len prvou aplikáciou na blockchaine. Ethereum sme postavili ako decentralizovanú aplikačnú platformu na celosvetovej globálnej počítačovej blockchain sieti. Sme nadšení z mnohých aplikácií, ktoré ďaleko presahujú Bitcoin,“ povedal Lubin.

V priebehu posledných pár mesiacov dosiahlo niekoľko decentralizovaných aplikácií významný komerčný úspech. Stalo sa tak napriek súčasným problémom škálovateľnosti, ktorými trpí nielen Ethereum. EtherDelta a spomínané CryptoKitties sú dva príklady, ktoré preukázali možnosť decentralizovaného obchodovania s virtuálnymi aktívami v naozaj veľkom rozsahu. Služby svojím používateľom umožňujú voľne a bezproblémovo obchodovať s digitálnymi aktívami na báze peer-to-peer (P2P).
Lubin vysvetlil, že v budúcnosti bude Ethereum slúžiť ako hostiteľská platformapre širokú škálu ďalších platforiem, ktoré budú vytvárať vlastné nezávislé tokenizované ekosystémy. Dodal, že zatiaľ čo niektoré tokeny, ktoré už boli na sieti Ethereum spustené majú len čiastkový význam, zatiaľ čo iné predstavujú obrovský potenciál z hľadiska svojej užitočnosti.

„Niektoré tokeny so sebou prinášajú naozaj vynikajúce a kvalitné projekty. Vydali sme tokenizované akcie na financovanie nezávislého filmu, vydali sme tokeny, o ktorých sa domnievame, že sú len tzv. utility tokeny, ktoré by neboli charakterizované SEC ako cenné papiere, a teda predstavujú služby alebo jednotky nejakej služby, ktoré si môžu používatelia zaplatiť, predplatiť. Tieto tokeny môžu byť chápané ako Amazon Web Services kredit.

Lubin tiež prejavil svoj optimistický názor v súvislosti s Bitcoinom a Ethereom. Tvrdí, že by mohli v budúcnosti koexistovať vedľa seba, vysvetľujúc, že vidí dlhodobú funkciu Bitcoinu ako úložisko hodnoty a meny, zatiaľ čo Ethereum bude fungovať ako hlavná platforma pre decentralizované aplikácie.

Dodal, že Ether predstavuje „programovateľné peniaze“, s ktorými môžu vývojári slobodne a flexibilne vytvárať aplikácie v rámci decentralizovaného a distribuovaného ekosystému. „Ether môže byť programovateľnejšia forma peňazí. My ho chápeme ako kryptopalivo, pretože napája programy a aplikácie na tomto svetovom počítači. V budúcnosti budeme svedkami množstva nových projektov či nových techník. Projekt Ethereum je neuveriteľne agilný pri zavádzaní nových technológií. Máme za nami obrovskú sieť schopných ľudí,“ povedal Lubin.

Lubin tiež vysvetlil, že Ethereum má v súčasnosti najaktívnejšiu komunitu vývojárov v blockchain sfére a má tridsaťkrát viac developerov než Fabric, druhá najaktívnejšia komunita. Historicky, ako ukázala štúdia, ktorú publikoval profesor Jean-Philippe Vergne pôsobiaci na Ivey Business School, aktivita vývojárov bola najpresnejším predpovedateľom budúcej hodnoty kryptomeny. Aktívna vývojárska komunita stojaca za Ethereom spolu s inovatívnymi projektami, ktoré na Ethereum platforme vznikajú sú pozitívne a optimistické faktory, ktoré prispejú k prijatiu Etherea v strednom až dlhodobom horizonte.

Zdroj: kryptoportal.sk , bloomberg.com