Platobná sieť Stellar Lumens …

Platobná sieť Stellar Lumens …

Tak ako sa Ripple orientuje na finančné inštitúcie a bankové giganty, Stellar Lumens tu che byť pre bežného človeka. Stellar má potenciál prepracovať finančný systém a to, ako vnímame peer-to-peer transakcie. Jeho najväčšou prednosťou je jeho všestrannosť, ktorá zo Stellar Lumens robí akýsi švajčiarsky nožík medzi kryptomenami.

Stellar je distribuovaná, hybridná, platobná blockchain sieť s open-source kódom. Bola založená v roku 2014 dvojicou Jed McCaleb (tvorca Ripple a eDonkey) a Joyce Kim. Hlavným cieľom Stellaru je sprostredkovať finančné služby, rýchle transakcie a mikrotransakcie s nízkymi nákladmi na globálnej úrovni. Vývoj Stellar siete zastrešuje nezisková spoločnosť Stellar Development Foundation, ktorá spolupracuje s mnoho významnými bankami, platobnými sieťami a spoločnosťami vrátane IBM alebo Deloitte. Stellar vznikol hard forkom pôvodnej siete Ripple jedným zo zakladateľov Ripple Jedom McCalebom. Napriek spoločnému základu a minulosti, Ripple a Stellar sa výrazne odlišujú vo filozofii projektov, cieľovej skupine používateľov a modelmi riadenia projektov.

Pomocou Stellar môžete uskutočňovať mikroplatby, prijímať a odosielať FIAT a kryptomeny bez toho, aby ste sa museli starať o bankové transfery alebo výmenné kurzy. A to všetko v reálnom čase (2-5 sekúnd). Natívnym tokenom Stellar siete je Lumens (XLM), ktorý slúži na sprostredkovanie transakcií v rôznych menách (alebo aktívach) a zároveň má anti-spamovú funkciu.

Lumens je digitálna mena, ktorá slúži ako prostredník pre uskutočnenie transakcií medzi viacerými odlišnými menami. V praxi to znamená, že keď budete chcieť odoslať eurá a druhá strana bude chcieť prijať čínsky jüan, transakcia prebehne štýlom € -> XLM -> ¥. XLM je teda akýsi digitálny sprostredkovateľ, ktorý umožňuje, aby transakcie prebehli hladko a lacno. XLM umožňuje zamieňať ako FIAT tak aj kryptomeny. Stellar teda funguje ako zmenáreň, ktorá umožňuje nielen kupovať a predávať meny, ale aj bezproblémovo konvertovať z jednej meny na inú počas cezhraničných alebo krížových transakcií.

Anti-spam funkcia XLM spočíva v schopnosti zabrániť DoS (Denial of Service) útokom na sieť Stellar. Každá transakcia, ktorá v sieti prebehne je spoplatnená malým poplatkom vo výške 0.0001 XLM. Tento poplatok je dostatočne malý na to, aby nemal žiaden významný vplyv na cenu transakcie, ale zároveň je dostatočne veľký, aby odradil ľudí od spam-transakcií v sieti.

Stellar Lumens sieť má vstavaný fixný mechanizmus inflácie. Zozbierané poplatky za transakcie sa prerozdeľuje a časť putuje do inflačného fondu. Tento inflačný fond postupne uvoľňuje a pridáva do siete XLM tokeny vo výške 1% tokenov za rok. Treba poznamenať, že až 95% tokenov XLM bude kompletne distribuovaných medzi používateľov. Tento mechanizmus pomáha udržať zdravý ekosystém Stellar siete.

Stellar Lumens sofistikovaným spôsobom spája banky, platobné systémy a ľudí po celom svete. S rastúcim počtom partnerstiev ako aj s rýchlo rozvíjajúcim sa ekosystémom má Stellar potenciál stať sa podstatným hráčom v kryptomenovom trhu. Služby, ktoré ponúka sú jednoduché a ponúkajú praktické využitie v reálnom svete. Toto v kombinácii s profesionalitou, ktorá v súčasnosti obklopuje Stellar, robí túto platformu naozaj zaujímavou.

Zdroj: kryptoportal.sk