45 miliárd tokenov Cardano (ADA)
Čo chce Cardano dosiahnuť, čo prináša nové a ako sa chce odlíšiť. Vytvorenie nového decentralizovaného blockchainu a novej kryptomeny už dávno nezaručuje úspech projektu. Ak však projekt prináša nové a zaujímavé technológie, reč je hneď o niečom inom. Práve teraz generuje ADA objem iba na burze Bittrex a Binance. Tie v podstate zalistovali token, ktorý v tomto momente zaujíma len málokoho. Cardano je teda domovom pre kryptomenu ADA, ktorú možno použiť na odosielanie a prijímanie digitálnych prostriedkov. Táto digitálna mena predstavuje budúcnosť peňazí, ktorá umožňuje rýchle a priame platobné transakcie zabezpečené pomocou kryptografie. Cardano je však viac ako len kryptomena, ide o technologickú platformu, ktorá bude schopná prevádzkovať finančné aplikácie, ktoré sú bežne používané každý deň jednotlivcami, organizáciami a vládami na celom svete. Platforma je postavená vo vrstvách, čo dodáva systému flexibilitu, ľahšiu udržiavateľnosť a možnosť upgradov pomocou soft forkov. Po dokončení vyrovnávacej vrstvy (settlement layer), na ktorej bude bežať ADA, bude vytvorená samostatná výpočtová vrstva na spracovanie smart kontraktov, digitálnych dohôd, ktoré sprostredkujú samotný proces predaja nejakého aktíva. Cardano bude tiež prevádzkovať decentralizované aplikácie alebo dapps, služby, ktoré nie sú kontrolované žiadnou entitou, ale pracujú na blockchaine.
Prvenstvo má Cardano v tom, že sa jedná o prvý blockchain projekt, ktorý vznikol z vedeckej filozofie a jediný, ktorý je navrhnutý a vyvíjaný globálnym tímom špičkových akademikov a inžinierov. Výraznou postavou tohto tímu je pán Charles Hoskinson, ktorý je taktiež jeden zo spoluzakladateľov Ethereum. Partnerstvo nadviazal Cardano aj s uznávanou spoločnosťou IOHK zaoberajúcou sa softvérovým vývojom v kryptosvete. Projektu bola venovaná značná pozornosť a starostlivosť zo strany vedúcich odborníkov vo svojich oblastiach. Vedecká prísnosť uplatňovaná na kritické systémy, akými sú napríklad kozmické systémy či bankovníctvo, sa touto cestou dostala aj do oblasti kryptomien. To či je alebo bude tento vedecký základ projektu to čo priláka masy a definuje úspech projektu ukáže až budúcnosť.
Cardano si so sebou prináša nový proof-of-stake mining algoritmus nazvaný Ouroboros, ktorý slúži na dosiahnutie konsenzu jednotlivých uzlov siete. Tento algoritmus predstavuje dôležitú časť infraštruktúry, na ktorej beží samotná mena ADA a je jednou z najdôležitejších inovácií, ktoré Cardano prináša. Ouroboros eliminuje energeticky náročný proof-of-work algoritmus, ktorý momentálne spôsobuje problémy škálovania nejednej kryptomeny, napríklad aj Bitcoinu.
Ouroboros je prvým proof-of-stake algoritmom, ktorého bezpečnosť bola matematicky overená a prvý, ktorý si získal širšie uznanie na konferencii Crypto 2017, vedúcej kryptografickej konferencie. Cardano a jeho vedecký základ určite pôsobí lákavo. Dnes sme svedkami naozaj veľkých útokov a krádeží kryptofinancií a projekt, ktorý dokáže ochrániť svojich používateľov pred akoukoľvek stratou peňazí si svoje miesto v komunite nájde. Samozrejme najdôležitejšiu úlohu v oblasti bezpečnosti zohráva jedinec, takže každý si musí svoj majetok vedieť chrániť aj sám, aby sa podobné útoky minimalizovali. Cardano tiež spúšťa debetnú kartu ADA, ktorú bude možné dobíjať cez peňaženku Daedalus. Česko – Slovenská komuníta Cardano [ADA] CZ/SK.
Zdroj: kryptoportal.sk , cardanohub.org