Každý deň sa v Bitcoin sieti a v sieti jeho forku Bitcoin Cash sprocesuje približne 300,000 transakcií. Keď si premietneme toto číslo do ročného sumáru alebo celkového počtu prevodov uskutočnených od jeho počiatku, výsledok bude závratné číslo. Napriek tomu, že dnes je platba Bitcoinom relatívne bežná, v histórii nájdeme viacero zaujímavých platieb, ktoré stoja za zmienku.
Z približného množstva 360 miliónov doteraz uskutočnených prevodov sme spracovali prehľad tých ôsmich najzaujímavejších. Aj keď ide len o malú vzorku, v istom ohľade by sa dalo povedať, že práve ony zohrali v histórií najsilnejšej kryptomeny zásadnú rolu.
Prvé miesto v zozname s istotou zastáva vôbec prvá transakcia uskutočnená použitím BTC medzi dvomi členmi siete. Jej sprocesovanie sa datuje na 12. januára 2009, keď Satoshi Nakamoto poslal 50 BTC Halovi Finneymu.
Hal bol americký expert na kryptografiu a priekopník slobodných technológií. Zomrel v roku 2014 vo veku 54 rokov, pričom jeho telo bolo na jeho prianie zmrazené s nádejou na oživenie v budúcnosti, keď sa nájde liek na vyliečenie amyotrofickej laterálnej sklerózy.
Prvý známy predaj BTC za klasickú fiat menu sa odohral 12. októbra 2009, keď fínsky developer Martti Malmi predal 5,050 BTC za dnes nepredstaviteľných $5.02. Počet odoslaných Bitcoinov korešponduje so skutočnosťou, že v danom čase bola odmena za vyťaženie jedného bloku stanovená na 50 BTC. Aj vďaka tomu sa môžeme domnievať, že Martti vyťažil minimálne 101 blokov.
Meno Laszlo Hanyecz je známe aj v radoch nocoinerov (ľudí, čo nevlastnia žiadne kryptomeny). Dňa 22. mája 2010 si tento programátor z americkej Floridy objednal dve pizze za, na terajšie pomery astronomických 10,000 BTC. Legendárna transakcia sa nachádza v bloku číslo 57043, pričom poplatok za jej spracovanie bol 0.99 BTC. Na pripomenutie Laszlovej objednávky je 22. máj oslavovaný ako Bitcoin Pizza Day. Tento deň radi využívajú aj predajcovia pizze, ktorí svojim zákazníkom poskytujú rôzne zľavy v prípade platby touto najslávnejšou kryptomenou.
Keď niektorá z Bitcoinových veľrýb chce dokázať, že vlastní určitú adresu, odošle z nej mikrotransakciu. Niekoľko satoshi stačí na to, aby dokázala, že adresa, ktorej obsah je verejne známy, patrí skutočne jej. CEO skrachovanej burzy Mt.Gox, Mark Karpeles, sa s tým však nepáral a ako dôkaz poslal zo svojej adresy 442,000 BTC. Adresátom prevodu bol samozrejme tiež on, pričom využil dva separátne účty. Táto transakcia, ktorá sa odohrala 23. júna 2011 bola nadlho najväčšou v histórii Bitcoinu. Prekonal ju až prevod z novembra tohto roku, kedy sa v rámci jednej platby presunulo 550,000 BTC.
V roku 2013 sa používateľ siete Reddit spýtal komunity, či je možné zastaviť platbu, nakoľko pri prevode 98 Bitcoinov zvolil poplatok až 30 BTC. Keďže odpoveď komunity prišla v čase, kedy bola platba zrealizovaná, dotyčná osoba prišla aj o vyššie uvedený poplatok. Férovo sa však zachoval samotný ťažobný pool, ktorý mu vrátil naspäť čiastku 7.5 BTC. Transakcia so zďaleka najväčším poplatkom však bola uskutočnená v roku 2016, keď odosielateľ poslal 0.0001 BTC s poplatkom 291 BTC.
Dňa 31. marca 2013 prevádzkovateľ Silk Road, Dread Pirate Roberts, poslal 1,607 BTC používateľovi „redandwhite“. Dohodnutá suma mala byť odplatou za odstránenie nežiadúcej osoby, ktorá mala Silk Road vydierať. Napriek tomu, že eliminovanie označenej osoby sa neuskutočnilo, prevod v hodnote $150,000 bol nenávratne zrealizovaný.
1. júla 2014 bolo v aukcii, ktorú mala pod záštitou americká vláda, vydražených takmer 30,000 BTC. Tie boli zhabané zo Silk Road — online čierneho trhu, ktorý sa orientoval prevažne na predaj ilegálnych látok (lieky, drogy). Víťaz aukcie zaplatil za daný obnos BTC sumu $18 miliónov.
Existuje veľa Bitcoin transakcií, ktoré môžu byť pripísané na vrub hackerom. Jedna z najznámejších sa týka ukradnutia približne 20,000 BTC, ktoré boli v roku 2015 odcudzené z kryptomenovej burzy Bitstamp. Hackeri pri svojom útoku využili známy komunikačný program Skype, pomocou ktorého zaslali zamestnancom burzy súbory obsahujúce škodlivý softvér.
Zdroj: kryptoportal.sk